Skuteczna dieta
Autorem artykułu jest Nikoletta Izabela Enyama
Dobra dieta to taka, która powoduje trwałe zmiany. To jest najważniejsze kryterium również ze względów zdrowotnych. Nie ma nic gorszego dla organizmu niż ciągłe skoki wagi.
Dieta cud – Zapomnij o tym.
Diety cud często są wymyślane przez osoby nie mające odpowiedniej wiedzy z zakresu żywienia, przez co są pozbawione racjonalnych podstaw. Ponadto nie pokrywają one zapotrzebowania na niezbędne dla organizmu składniki odżywcze i kompletnie ignorują wydatek energetyczny związany z naszą aktywnością.
Diety z ograniczoną ilością kalorii.
Zupełnie inna kategoria to diety z ograniczoną ilością kalorii. Badania naukowe potwierdzają fakt, że ograniczenie spożywanych kalorii przy jednoczesnym zadbaniu o dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych wydłuża nam życie. Te diety mają wiele zalet i pomogły już wielu ludziom. I mają tylko jedną wadę. Aby były skuteczne musisz je stosować do końca życia. Każde ograniczenie kalorii organizm traktuje jako głodówkę i kiedy tylko zaprzestaniesz diety, zaczniesz tyć w zastraszającym tempie.
Diety tłuszczowe.
Podstawową wadą diet, w których ogranicza się spożycie węglowodanów w zamian obficie spożywając jest zwiększone ryzyko związane ze spożywaniem produktów wysokotłuszczowych. Dlatego też przy stosowaniu tej diety niezbędna jest suplementacja witaminowa. Inna wada tej diety to fakt, że na dłuższą metę łatwiej nam obejść się bez tłuszczów niż bez węglowodanów.
Optymalna dieta.
Optymalna dieta to taka, która nie tworzy zbyt dużego deficytu kalorycznego a jedynie ogranicza kalorie do poziomu pokrywającego nasz wydatek energetyczny. Do tego dochodzi maksymalne ograniczenie tłuszczów i cukrów. Spożycie białka powinno być zwiększone ale bez przesady. Duża ilość białka w pożywieniu jest w stanie podnieść poziom podstawowej przemiany materii nawet o 40%, a także hamować łaknienie. Przyjmuje się, że dla osoby ćwiczącej są to 2 gramy na każdy kilogram wagi ciała dziennie. Dla nie ćwiczących ok 1,5 grama to bezpieczna dawka.
Przy optymalnym odżywianiu ważne również są posiłki. 5-6 mniejszych posiłków co trzy godziny dodatkowo przyspieszy nasz metabolizm. Ważne również jest aby organizmowi dostarczyć odpowiedniej ilości błonnika (ułatwiającego trawienie), warzyw i owoców (w mniejszej liczbie z uwagi na zawartą w nich fruktozę).
Taka dieta oparta na 5-6 posiłkach dziennie, dostarczająca odpowiedniej ilości białka, węglowodanów, pozbawiona tłuszczów i cukrów oprócz tego że jest zdrowa ma jeszcze jedną zaletę – ponieważ nie ograniczamy kalorii więc nic wielkiego się nie stanie jeżeli raz w tygodniu pozwolimy sobie na małe odstępstwo.
---
Artykuł pochodzi z serwisu
www.Artelis.pl