Fakty o witaminie C


FUNKCJE I WŁAŚCIWOŚCI WITAMINY C


Witamina C jest inaczej zwana kwasem askorbinowym lub dehydroaskorbinowym. Witamina ta ma ogromny wpływ na organizm człowieka. Po pierwsze ma ona swój udział w wytwarzaniu i zachowywaniu kolagenu, z którego jest utworzona tkanka łączna. Kolagen jest odpowiedzialny za gojenie się ran, zapobieganie tworzeniu się sińców bądź też tworzeniu się ran na dziąsłach. Na pewno każdy z was kojarzy takie małe nieprzyjemne, białe naloty na dziąsłach. To szkorbut, który powstaje gdy organizmowi brakuje witaminy C.


Witamina C jest również odpowiedzialna za naszą odporność na różnego rodzaju choroby. Jej obecność jest przede wszystkim istotna w momentach osłabienia organizmu takich jak chociażby przesilenie jesienne bądź zimowe. Ponadto witamina C wpływa pozytywnie na obecność cholesterolu we krwi. Obniża jego poziom regulując produkcję wątroby.

Nasz organizm potrzebuje ok. 60 mg witaminy C na dobę. Organizmy większości zwierząt i roślin wytwarzają ten związek. Wyjątkiem są organizmy ssaków naczelnych, w tym człowieka, świnki morskiej i niektórych gatunków nietoperzy, którym musi być ona dostarczona z zewnątrz.

WYSTĘPOWANIE WITAMINY C

Głównym źródłem witaminy C są świeże oraz właściwie przetworzone owoce i warzywa. W świecie zwierzęcym znajduje się bardzo mało witaminy C. Wyjątek stanowią nadnercza, grasica, przysadka mózgowa, ciałko żółte, ciałko rzęskowe, ciecze śródoczne, tęczówka i soczewka oka. Mleko krowie zawiera jej około 2 mg%.

Wśród źródeł witaminy C na pierwszym miejscu znajdują się warzywa kapustne i owoce jagodowe (czarne porzeczki zawierają około 180 mg w 100 g), na drugim ziemniaki (14 mg witaminy w 100 g zależnie od pory roku), na trzecim żółte i zielone warzywa i owoce, na czwartym pozostała grupa warzyw i owoców (truskawki, maliny, owoce cytrusowe i południowe). Pozostałe produkty: masło, mleko krowie, mięso, produkty zbożowe zawierają niewielkie ilości witaminy C.

Uwzględniając krajowe racje pokarmowe głównym źródłem witaminy C są ziemniaki 37%, następnie owoce 31% i warzywa około 28% ogólnej zawartości tej witaminy w racji pokarmowej. Najwięcej witaminy C stwierdzono w liściach pietruszki, tzw. natce i w czerwonej papryce. Bardzo ubogim źródłem tej witaminy jest między innymi marchew i cebula.

0 Comments:

Post a Comment