Masło czy margaryna?

 Masło czy margaryna?

Autorem artykułu jest Justyna Marszałkowska


Polemika wśród żywieniowców dotycząca wyższości jednego tłuszczu nad drugim trwa od lat, a dokładnie od wieku XIX w którym to Hipolit Mege-Mouries, Francuz z pochodzenia wynalazł margarynę. Zdania na ten temat są podzielone i wydaje się, że kwestia ta nigdy nie zostanie rozstrzygnięta do końca.


W czasach, kiedy na rynku mamy niezwykle szeroki asortyment najprzeróżniejszych mieszanek tłuszczy nasz wybór powinien być całkowicie świadomy i kierowany wartością odżywczą produktu oraz naszym zdrowiem i bezpieczeństwem.
Zobaczmy zatem co kryje się na sklepowych półkach.


Margaryna jest wytwarzana przemysłowo z olejów roślinnych w wyniku ich utwardzania w podwyższonej temperaturze, przy zastosowaniu niklu, jako katalizatora. W trakcie produkcji jest wzbogacana w witaminy A, D i E oraz niekiedy w sterole roślinne (substancje blokujące wchłanianie cholesterolu w organizmie).
Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe (omega 3) zmniejszające ryzyko chorób serca oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe wpływające korzystnie na gospodarkę lipidową organizmu. Ponadto w jej skład wchodzą izomery trans - nasycone kwasy tłuszczowe powodujące wzrost stężenia cholesterolu w organizmie, a w konsekwencji przyczyniające się do powstania miażdżycy.

Będąc produktem roślinnym nie zawiera cholesterolu.
Przeciwwskazaniami do stosowania margaryn jest okres ciąży oraz laktacji, margaryn nie powinny także spożywać dzieci do 3 roku życia.

Masło jest produktem pochodzenia zwierzęcego, otrzymywane naturalnie ze śmietany mleka krowiego. Zawiera łatwostrawny tłuszcz oraz witaminy A, D, E, K, kwas foliowy, beta-karoten, cynk, chrom, selen, jod, magnez, potas, wapń, fosfor, lecytynę oraz substancje bioaktywne - kwasy omega 3 wpływające pozytywnie na pracę serca i CLA (sprzężony kwas linolowy) pomagający w redukcji tłuszczowej masy ciała. Unikatowym składnikiem jest kwas masłowy o właściwościach antynowotworowych. Wykorzystywany jest on przez jelito grube jako źródło energii, a pośrednio wzmaga pracę układu odpornościowego. Składnikami o podobnych właściwościach są także sfingolipidy. W przeciwieństwie do margaryn lub olejów masło jest tolerowane nawet w przypadku niektórych schorzeń układu pokarmowego.
Cholesterol występuje w maśle w ilości 220 mg/100 g produktu.

Jedynymi przeciwwskazaniami do stosowania masła są zdiagnozowane choroby układu krążenia, np. miażdżyca, przebyty zawał serca. Poza tym masło może być stosowane bez ograniczeń, a w przypadku dzieci do 3 roku życia, kobiet ciężarnych oraz karmiących zaleca się używanie wyłącznie masła, ze względu na występowanie w nim cholesterolu, naturalnych witamin tłuszczorozpuszczalnych a także na obecność kwasów trans w margarynach.

Bądźmy świadomi, że nasz wybór będzie miał pozytywny wpływ na nasze zdrowie!

---
Justyna Marszałkowska

dietetyk medyczny

Centrum Dietetyczne ProLinea

www.e-prolinea.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

0 Comments:

Post a Comment