Czy zastanawialiście się kiedyś jaką rolę ma nadzieja w naszym życiu? Jak wiara wpływa na bieg wydarzeń? Jakie są skutki pozytywnej afirmacji? Otóż właśnie na tym chciałabym się skoncentrować dzisiaj.
Któregoś dnia, pewien psycholog dokonał interesującego eksperymentu na szczurach. Do lodowaej wody wrzucił to biedne stworzonko. Brzegi naczynia były gładkie i zwierzę nie mogło się wydostać na zewnątrz. Zrozpaczony szczur po 15 minutach poddał się, tracąc wiarę w uratowanie i zatonął. Następnie naukowiec wrzucił do wody kolejnego szczura . Jednakże po kilku minutach podsunął mu deskę po której szczur wyszedł z pułapki. Chwilkę później tego samego szczura ponownie wrzucono do wody i zaobserwowano, że zwierzę pływało w wodzie aż do wyczerpania sił mając nadzieję, że znowu się uratuje. Nadzieje trzymała szczura przy życiu aż do ostatniego momentu. Eksperyment ten ilustruje jak istotna jest wola walki oraz wiara w lepszą przyszłość.
Zachowanie szczurów możemy zaobserować w codziennym życiu ludzkim. Osoby, którzy pozytywie nastawiają się do swojego życia, wierzą w swój sukces, często go odnoszą. Nadzieja i wiara bowiem kreują energię, która zachęca do walki, do realizacji zamierzonych celów. Z kolei osoby, które wiecznie narzekają i na wstępie zakładają że nic im się nie uda, z reguły nie dochodzą do niczego znaczącego. Negatywna energia jest bowiem silnym demotywatorem dla organizmu.
Tak samo dzieje się w przypadku chorób. Osoby wierzące we własne uzdrowienie, zmuszają swoje ciało siłą podświadomości do wyzbycia się choroby. Nadzieja powoduje wyzwalanie się energii, która walczy z chorobą i powoduje, że organizm się nie poddaje podobnie jak ten szczur z eksperymentu.
EFEKT PLACEBO
Zjawisko polegające na tym iż pacjent po przyjęciu leków, które nie mają wpływu na organizm odczuwa znaczącą poprawę nazywamy efektem placebo. Chory, który jest leczony z wykorzystaniem placebo jest przekonany, że podany lek jest prawdziwy i wpłynie korzystnie na jego zdrowie. Tak więc często podawane są tabletki wyglądające i pachnące tak jak inne leki. Chory nie może podejrzewać ze został "oszukany". Sama świadomość i wiara, że powinna nastąpić poprawa, sprawiają, że poprawa następuje.
Czego nas uczy efekt placebo? Otóż uczy nas tego, że siłą pozytywnego myślenia jest olbrzymia. Nasze nastawienie wpływa na naszą podświadomość, która steruje naszymi emocjami, odczuciami oraz czynami. Wiara jest w stanie uleczyć z choroby, ale czy tylko?
POZYTYWNE MYŚLENIE
Nie jest to jednak prosta sztuka. Czasami trzeba przejść samego siebie żeby uwierzyć, że może być lepiej. Dobrymi sposobami pomagającymi myśleć pozytywnie są afirmacja oraz wizualizacja.
Myśl pozytywnie!
Ten zdumiewający efekt potwierdzono wielokrotnie. Najdziwniejsze jest jednak to, że bodźcami leczącymi mogą stać się pewne myśli. Ludzie, którzy tworzą przyjemne, konstruktywne wyobrażenia, stają się zdrowsi. Ci, którzy w nieskończoność rozpamiętują porażki, niepowodzenia, nieszczęścia, dodatkowo wywołują u siebie choroby. Badacze odkryli, że można w związku z tym poprawiać swój stan zdrowia poprzez regularne tworzenie odpowiednich wyobrażeń (wizualizacji). Metoda ta polega na tym, że pacjenta uczy się wyobrażać sobie, że zdrowieje, że przez jego ciało przepływa dobroczynna substancja (np. srebrna woda) i oczyszcza go z wszelkich toksyn oraz chorób. Stan relaksu, który się wtedy uaktywnia i wyobrażenie wyzdrowienia faktycznie sprawiają, że rozwój choroby zostaje zahamowany.
Wszystkie zabiegi, o których mowa, nie wykluczają oczywiście typowego leczenia farmakologicznego. W psychice drzemią jednak potężne siły, które mogą przyczynić się zarówno do powstawania chorób i ich utrzymywania się, jak i zanikania. Jeśli znamy te siły i potrafimy je wykorzystywać – nie dajemy się chorobom.